doc. dr. sc. Ivica Jurić
Luka Jelavić, mag. theol.
Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu
Sažetak
Nagli razvoj tehnologije, osobito digitalnih medija, može izgledati kao prevelik izazov za poslanje Crkve. Pa ipak, treba se sjetiti kako je Crkva kroz svoju bogatu povijest mnogo puta trebala prijeći razne kulturne pragove koji su iziskivali novu snagu i kreativnost u naviještanju evanđelja. Kako je to uspjela u prošlosti, sasvim sigurno to može i danas. Glavni preduvjet njezina uspjeha u navještaju (inkulturaciji evanđelja u konkretnu kulturu) jest poznavanje te kulture, otvorenost prema svijetu medija (digitalnoj kulturi) ukazujući kako na njezine mogućnosti, tako i na njezine opasnosti. U radu se kroz kratak pregled crkvenih dokumenata o važnosti medija za poslanje Crkve naglasak stavlja na mogućnosti koje novi načini medijske evangelizacije (prikazani kroz projekte Hrvatske salezijanske provincije „Nova Eva“, „Ja slijedim svoga Kralja“ i „Lectio divina s Don Boscom“) pružaju Crkvi u njezinu poslanju evangelizacije društva. Istraživanje donosi korisna iskustva/spoznaje koji u poboljšanju navedenih projekata ili u osmišljavanju novih mogu biti od velike koristi.
Uvod
Ovim radom[1] želi se progovoriti o novim načinima evangelizacije koji su sve popularniji i pristupačniji mlađoj populaciji. Radi upoznavanja s novim načinima digitalne evangelizacije, najprije ćemo u prvom poglavlju obraditi sam pojam evangelizacije, njegovo značenje i ciljeve. U drugom poglavlju obradit će se konkretni načini digitalne evangelizacije na primjeru Hrvatske salezijanske provincije. Iako ima više projekata preko kojih salezijanci evangeliziraju, u radu će fokus biti na tri „projekta“ koji su najpoznatiji i imaju najveći doseg među vjernicima laicima. To je „Nova Eva“, mobilna aplikacija i web stranica koja u svojem imenu krije značenje Marije, Isusove i naše majke, ali i nove evangelizacije. Aplikacijska verzija ima preko 100 000 preuzimanja i puna je raznovrsnog sadržaja koji prosječnom vjerniku pruža sve što mu treba (molitvenik, časoslov, pjesmaricu, audio razmatranja, evanđelje dana…). Osim „Nove Eve“ obradit će se i projekt nazvan „Ja slijedim svoga Kralja“. Radi se o WhatsApp razmatranjima na temu evanđelja dana te „Lectio divina s Don Boscom“ u kojoj je riječ o evangelizaciji preko e-mail poruka na kojima se nalazi nedjeljno evanđelje s razmatranjima i zazivima Duhu Svetom. Nakon prikaza spomenutih projekata, prikazat ćemo rezultate anonimne ankete koju smo proveli na ispitanicima koji su barem jednom u životu čuli za jedan od navedenih projekata. Anketu smo dijelili putem linka na web stranicu na kojoj se nalazi anketa. Iako se radi o anonimnoj anketi, ispitanici su na kraju trebali navesti i neke osobne podatke (dob, mjesto prebivanja, vjerske aktivnosti) kako bi se rezultati mogli lakše uspoređivati.
1. Potreba nove evangelizacije
Gotovo kroz cijelu povijest evangelizacija je išla pravocrtno. Isus je povjerio učenicima, a preko njih i cijeloj Crkvi, odgovornu zadaću: „Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju“ (Mk 16, 16). Pojavom masovnih medija činilo se kao da se ispunila ta zadaća te je evanđelje stiglo do cijelog svijeta. Međutim, zbog dugog vremenskog perioda koji je za to bio potreban, dogodilo se to da doba prvotne evangelizacije nije završilo, a već se pojavila potreba za ponovnom ili novom evangelizacijom već evangeliziranih naroda.[2] To se ponajprije pokazalo sredinom prošlog stoljeća u velikim gradovima Zapadne Europe koji su se naglo širili zbog ubrzane industrijalizacije. U tim gradovima dekristijanizacija kršćanskih zajednica bila je najizraženija. U zemljama koje su već stoljećima kršćanske čini se kao da ‘kršćansko društvo’ više ne postoji.[3]
Jednostavan opis pojma nove evangelizacije bio bi evangelizacija koja se odvija u zemljama koje su nekoć prihvatile kršćanstvo, ali je u njih vjera toliko oslabjela da je potrebno ponovno evangelizirati, gotovo od samog početka.[4] Osobito je sve više mladih ljudi koji ne prihvaćaju tradicionalne načine izražavanja vjere svojih roditelja. Zbog njih kao i mnogih doseljenika nekršćanskog podrijetla nova evangelizacija trebala bi „raspiriti žeravicu koja tinja pod pepelom sekularizacije i neobuzdanog gomilanja materijalnih dobara.“[5] Novonastala situacija praćena velikim tehnološkim napretkom zahtijeva od Crkve da se uključi u novu evangelizaciju koja za cilj ima prenijeti isti nauk, ali na nov način. Za razliku od prvotnih načina evangelizacija kojima je naglasak bio na učenju, slušanju i prihvaćanju istina, nova evangelizacija treba se okrenuti ne samo novim načinima već i novom entuzijazmu, autentičnom životu. Osim direktne evangelizacije Crkva se već na Koncilu okrenula i evangelizaciji posredstvom novih medija. Ponajprije preko radija i televizije, a u najnovije vrijeme i preko interneta (računala i pametnih telefona).
Cijeli članak pročitajte ovdje.
[1] Ovaj članak nastao je na temelju prerađena teksta diplomskog rada studenta Luke Jelavića i mentora Ivice Jurića na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu.
[2] Premda je navedeni pojam (nove evangelizacije) uveo u redovitu upotrebu papa Ivan Pavao II. tijekom svojega apostolskog putovanja u Poljsku 1979. godine u Novoj Huti, njegovi su začetci mnogo stariji. U homiliji na misi u svetištu Sv. Križa u Mogili, u Poljskoj 1979., papa Ivan Pavao II. je između ostalog rekao: „Gdje se uzdiže križ, ukazuje se znak da je tu već stigla Radosna vijest o čovjekovu spasenju po Ljubavi […] Nedaleko odavde podignut je novi križ, upravo tijekom obilježavanja tisućljeća. S njime smo primili znak, tj. da se na pragu novog tisućljeća – u ovim novim vreme- nima, u ovim novim životnim prilikama – ponovno naviješta evanđelje. Započela je nova evangelizacija, kao da se radi o drugom navještaju premda je zapravo isti.“ GIOVANNI PAOLO II, L’omelia della s. Messa nel Santuario di S. Croce a Mogila del 9 giugno 1979, u: Insegnamenti, II (1979.), 1 (Città di Vaticano: LEV, 1979.), 1505.
[3] Usp.: Peter KVATERNIK, Nova evangelizacija traži i novi pastoral, u: Bogoslovska smotra 82, 1 (2012.), 179.
[4] Usp.: IVAN PAVAO II., Nuovo millennio ineunte – Ulaskom u novo tisućljeće: apostolsko pismo episkopatu, kleru i vjernicima na završetku Velikoga jubileja godine 2000. (Zagreb: Kršćanska sadašnjost, 2001.), br. 40.
[5] Peter KVATERNIK, Nova evangelizacija traži i novi pastoral, 179.
Foto: https://www.pexels.com/